9°C
GIRESUN HAVA DURUMU9°C Yağışlı
ALO BEYAZ MASA 444 28 44

Mezbahane

Belediyemizin Avrupa Birliği teknik ve hijyenik standartlarına uygun olarak kurulmuş olan yeni modern mezbahası, ülkemizin de bu şartlara haiz sayılı ilçe mezbahalarından birisi durumundadır. Ayrıca yanına inşa edilen hayvan pazarıyla da

entegre edilmiş olup, gerek gıda güvenliği ve gerekse hayvancılığın gelişimine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Bu tesisler ilçemizin yanı sıra çevre ilçe ve beldelere de hizmet verecektir.

Mezbahamız 1 milyon TL’lik bir yatırımla kurulmuş olup,  bir seans da 15 büyükbaş ve 30 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahiptir, istenildiğinde bu kapasite üç katına kadar çıkabilecektir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesim üniteleri ayrı olacak şekilde üretim süreci planlanmıştır. Tüm kesim, yüzme ve parçalama işlemleri havai monoray hattı üzerinde ve veteriner hekim kontrolünde gerçekleştirilecek ayrıca kamera sistemiyle izlenmektedir.

Tesiste toplam 25 ton et depolama kapasitesine sahip 2 soğuk hava deposu ile 1 adette şüpheli hayvan eti bekletme soğuk hava deposu mevcuttur. Hayvan bekletme padokları, sakatat odası, deri odası, personel odaları, jeneratör, tuvalet ve duşlar diğer bölümleri oluşturmaktadır. Mezbahamızda, atık ve artıklar arıtma ünitesinde çevreye zarar vermeden bertaraf edilecektir.

Belediyemizin bu yeni tesisinin ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz…