15°C
GIRESUN HAVA DURUMU15°C Az Bulutlu
ALO BEYAZ MASA 444 28 44

Mehter Takımı

- +

Mehter, Osmanlı Yeniçeri Askeri Bandosu dünyanın en eski askeri bandolarından birisidir. Farsçadaki “mihter” kelimesinden türemiştir. İslamiyetten önceki Türk devletlerinde, küçük değişikliklerle yer almıştır. Yeniçerilerin olduğu gibi Mehteranın da Piri Hacı Bektaşi Veli olup, her icraattan önce mutlaka Peygamber, Ali ve Hacı Bektaşi Veli adına dua okunması ve marşlarda adlarının zikredilmesi gelenektendir. Üç önemli sembol yer alır; ocak, sancak ve zafer.

Osmanlı mehterinde; zurna, boru, kurrenay ve mehter düdüğü gibi nefesli, üflemeli, kös, davul, nakkare, zil ve çevgân gibi vurmalı ya da çarpmalı çalgılar yer almıştı. Tüm çalgıların sayısı eşit tutulmuş ve bu sayıya dayanarak mehterin kaç katlı olduğu belirlenirdi.

Osmanlılar’da, askerî musukiyi icra eden topluluğa verilen isim. Farsça’da mihter olarak geçen mehter kelimesi, ekber (en büyük), âzam (pek ulu) mânâsında bir ism-i tafdildir. Türkçeye bu kelimenin Arapçalaştırılmış şekillerinden mehter, çoğulu olarak da mehterân yerleşmiştir.

dsc_2736 dsc_2409

Bulancak Belediyesi Mehter Takımı Mayıs 2015 tarihinde Belediye Başkanımız Recep Yakar’ın katkı ve talimatlarıyla Bulancak Belediyesi bünyesinde kurulmuştur. Daha sonra Bulancak Belediyesi Mehter Takımı Derneği olarak kurumsallaşmış olup bölgeye ciddi hizmet vermektedir.

Bulancak Belediyesi Mehter Takımı İle Açılış Organizasyonu, Ramazan Etkinlikleri, Misafir Karşılama Törenleri, Düğün Organizasyonu, Sünnet Düğünleri ve Kız Alma Programlarında; Katılımcıların Coşkusunu En Üst Seviyeye Taşımakta Ve Millî Kimliğimize Uygun Gösteriler Sunmaktayız

Detaylı bilgi için : http://www.bulancakmehter.com/