15°C
GIRESUN HAVA DURUMU15°C Az Bulutlu
ALO BEYAZ MASA 444 28 44

Basın Açıklamaları

Bulancak Belediye Başkanlığı

Başkan Yakar’dan Basın Açıklaması!

- +
Başkan Yakar’dan Basın Açıklaması!

Sevgili Bulancaklılar, Salı günü ilçemize yakışmayan asla kabul etmeyeceğimiz bir hadise olmuştur. Şahsımla ilgisi olmayan fakat bizi hedef alarak şahsıma küfür ve hakaretler yapılmıştır. Uzaktan yakından ilgimiz olmayan bir kavganın içine çekilmek isteniyoruz. Bu hoş olmayan durum karşısında (Akraba içi rant kavgası) bir takım çevre ve siyasi kimlikler tarafından “Recep başkan her zaman bu tip konuların altından neden çıkıyor?” diyerek siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar. Algı oluşturarak şahsımı kamuoyu önünde yıpratmak istiyorlar. Her şeyden önce kendini bilmez biri çıkıp bütün çirkin hakaretlerde bulunabiliyor. Bu olaydan siyasi rant elde etmeye çalışmak kimseye yakışmaz.

KÖTÜ SÖZ SAHİBİNİNDİR, EDİLEN HAKARETLERİN HESABI HUKUK ÖNÜNDE SORULACAKTIR

Bu olayda hakaret edenler bilsinler ki, annelik makamı kutsaldır. Bu şahsın bana ve seçmenlerimize yapmış olduğu küfür ve hakaretler, benim annemin nazarında tüm annelere, benim eşimin nazarında tüm kadınlara yapılmış çirkin, edepsiz bir tavırdır. “Cennet annelerin ayağının altındadır” ayrıca biliriz ki “KÖTÜ SÖZ SAHİBİNE MİSLİYLE DÖNER VE KÖTÜ SÖZ SAHİBİNİNDİR”

 Burası bir hukuk devletidir, dağ başı değildir! İnsanlar hukuk devletinde kendi kurallarıyla hak arayamaz, hukuk kurallarını hiçe sayamaz. Şayet bir iddianız varsa iddia sahibi iddiasıyla ilgili suç duyurusunda bulunmalıdır. Kavga eden şahıslarla benim ticari hiçbir bağım olmadı, olmaz da. Kendi aralarında sorun ne ise o benim sorunum değildir. Sonuçta olayın içinde olanlar yakın derece akrabadır. Aralarında bir hukuksuzluk varsa mahkemeye gitmeli, sorunlarını hukuk önünde çözmeliler.

Benim konuyla ilgim olmamasına rağmen, bir hukuksuzluğum varsa yine mahkemeye gitmelidirler. Kimse bize halkın verdiği yetkiyi zorbalıkla, tehditle, şantajla, yanlışa kullandıramaz. Belli ki bu şahısların aralarında bir rant kavgası var. Çözümü meydanda milletin iradesine küfrederek, bize çamur atarak değil mahkeme yoluyla aramalılar. Şimdiye kadar böyle bir şey varsa neden haklarını aramadılar o da ayrı bir konudur.

KONUYLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Sevgili hemşerilerim; iftiralarla, makama ve bize oy veren halkımıza küfürler ederek, tehditler savuran ilgili şahıs hakkında suç duyurusunda bulundum. Bana, seçmenlerime ve partime yapılan bu saygısızlığın, hakaretin, küfrün, iftiranın hesabını hukuk içerisinde sormak için girişimlerde bulundum. Halkıma ve şahsıma hakaret edenler, hak ettiği cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağım.

TOKİ SÜRECİNİ UÇURUMDAN ALDIK

Şahsım belediye başkanı seçilmeden önce bu şahıslar kooperatif kurarak üye yapmışlardı. Kooperatif bünyesinde üye karşılığında para tahsil etmişlerdi.  Biz göreve geldiğimizde defalarca yanımıza geldiler ve yalvar yakar sürece sahip çıkmamızı istediler. Gelinen süreç çok zor bir süreçti. Sürecin bir tarafında mağdur olmuş vatandaşımız, diğer tarafta sorunu çözemeyen ve her geçen gün itibar kaybeden kooperatif yöneticileri vardı. Öyle duruma gelmişlerdi ki, şahsın babası arkadaşlarıyla “Biz bu milletin yüzüne bakacak durumda değiliz. Bizi bu durumdan kurtarın!” diye ricada bulunuyorlardı. Biz onların itibarlarını kurtardık. Onlar ise bunun karşılığı olarak milletimizin ve şahsımızın namusuna küfrettiler.

TOKİ İLE UZUN GÖRÜŞMELER SONUNDA OLAYI ÇÖZDÜK HALKIMIZIN MAĞDURİYETİNİ GİDERDİK

Düğüm olmuş, çözülmez noktaya gelmiş bu konuyu yaptığımız temaslarla hizmete çevirdik. Olamayacak gibi görünen bu sorunlu süreci TOKİ Genel Müdürlüğü nezdinde defalarca yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda çözdük. Sonuç olarak TOKİ Konutları hızlı bir şekilde yapılmaya başlandı. 24 saat süren çalışmalar sonucunda 5-6 blok çatısına kadar bitti. Ortada ne konuşan ne de hakaret eden vardı. “Allah sizden razı olsun, onurumuzu kurtardın” diyenler, bugün başka şeyler söylemeye, farklı rant kavgaları nedeniyle bizlere hakaretler etmeye başladılar.

  1. ETAP TOKİ İÇİN TEKRAR YANIMA GELDİLER

Bu arkadaşlar tekrar yanımıza geldiler.  2. etap TOKİ için çalışmalara başlayacaklarını belirterek tekrar destek istediklerini söylediler. Ama kendi içlerinde problem yaşıyorlardı. Biz de “Resmiyet tanırız, tapuyu bize getireni tanırız” dedik. Aralarındaki sorunlar nedir, ne değildir çok bilmem, şahsımı da ilgilendirmez. Malum şahıs da benim hiçbir zaman muhatabım olmamıştır. Biz ilçemize yapılacak toplu konutlara şehirleşmeye ve ilçemize kazandıracağımız yatırımlara bakarız. Yetkiyi milletten aldık, millet adına kullanırız. Böyle bir süreç başlar arazi bize gelirse takipçisi olur ve 2. etap TOKİ’nin ilçemize gelmesi için elimizden geleni yaparız.

BURADAN SİYASİ RANT ELDE ETMEYE ÇALIŞAN CHP’YE ve İLÇEMİZDE Kİ HASETLERE SESLENİYORUM

CHP Bulancak İlçe Başkanı ve yanında ki arkadaşları bir basın açıklaması yaparak bir sürü yeni iftiraya imza atmışlardır. Köprüye, tünele, havaalanına, Marmaray’a, deniz altı tüp geçidine ülke için her yapılana karşı çıkan bir siyasi düşünceye, ne söylesek boş. Onlar hizmeti bilmezler, ancak yapılana çamur atarlar. Biz onları hizmetlerimizle çıldırtmaya devam edeceğiz.

Sormuşsunuz cevap veriyorum; Ey CHP!  konunun kooperatif tarafında yokuz, ortak değiliz, hiçbir bağımızda yok! Siz bunu çok iyi biliyorsunuz. Aslında aksi söz konusu olsa, bir açığımız olsa, siz bayram eder, savcılığa koşarsınız. Bunlar olmayacağı için boşuna sevinmeyin, size buradan bir malzeme çıkmaz. Birinci etap TOKİ ‘de de çok iftiralarınız oldu hayal kırıklığı yaşadınız.  Bunda da hüsrana uğrayacaksınız.

 2.ETAP TOKİ BİZE GELİRSE BİZ MUTLU OLUR GEREKEN DESTEĞİ VERİRİZ

İlçemize 2. Etap TOKİ gelirse bunu Bulancak’ın gelişmesi ve büyümesi adına memnuniyetle karşılarız. Bu konuda elimizden geleni de Ankara ayağında yaparız. Bizim akçeli işlerle işimiz olmaz. Biz kul hakkı ve millet hakkı bilinciyle yetişmiş insanlarız. Bu konu zaten mahkemeye intikal etti. Beni seçen milletime ve şahsıma hakaret edenler, hukuk önünde cezalarını göreceklerdir. Bu konuda gizli ve saklayacak bir şeyimiz olsa mahkeme sürecine hiç girmeyiz.

Burada bu şer cephesine sesleniyorum; Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar rant peşinde değil hizmet peşindedir. Bunu da çok iyi biliyorsunuz. Bizim gündemimizde ilçemize 2. Yüksek okul, 1 Fakülte getirmek var. Bunlarla ilgili lobi faaliyetlerimiz siyasi çalışmalarımız var. Kaynak bulma derdimiz var. Adliye Sarayımızın ihalesi bitti, yapım işi var. İlçeye yüzme havuzu yapım inşaatı var. Bizim gündemimizde ilçemizde bulunan Gıcıklı, İncüvez ve Karadere köprülerini yenilemek var. Pazarsuyu köprüsüne kadar olan bölümü yatırıma alınması var.  Asfalt tesisinin kurulması var. Gölet projesinin hayata geçirilmesi var. Biz, yapılana teşekkür, yapılmayana tavsiye beklerdik. Fakat görüyoruz ki sadece siyasi hedef peşindesiniz, siyasi çamur peşindesiniz. Bu iftira ve çamur siyasetiyle hem yerelde hem genelde sonunuz hüsrandır.

MİLLETİMİZİN HAKKINI KENDİLERİNE YEDİRMEDİK DİYE BİR GAZETE, İSMİ GİBİ BİZE “SAVAŞ” AÇTI

Bulancak halkının hakkını yedirmedim diye ilçede yayın yapan bir gazete kendi ismi gibi bize savaş açtı. Bu gazetenin ve şer çevrelerinin tek sermayesi ise yalandır. Bu odaklar Bulancak’a yapılan hizmetleri görmüyor, yalan ve iftiralarıyla şahsımı yıpratmaya çalışıyorlar. Bunların başında “SAVAŞ GAZETESİ” gelmektedir. Savaş Gazetesi, şahsımla ilgili yapmış olduğu iki ayrı yalan haberden mahkum olmuştur. Yalancılıkları mahkeme kararıyla tescillenmiştir. Yine bu Savaş Gazetesinin sahibi belediyemize ait olan taş kırma makinamızı bizden önceki belediye başkanından kira karşılığı almış, fakat kirasını ödememiştir. Bunun sonucunda faiziyle 300 bin TL civarlarına çıkan borcu tahsil etmek için mahkemeye verdik. Milletimizin alacağı olan bu borcu tahsil etmeye çalıştığımız için yalanlarına hedef olduk. Ne kadar hedef olursak olalım biz milletimizin hakkını bu şahsa ve bunun gibi çevrelere yedirmeyeceğiz.

CHP, HES konusunda da iftira atmıştır

Yine CHP Kovanlık’ta yapılması düşünülen bir HES ile ilgili yine şahsıma saldırmış. Bulancak’ta yapılmış HES’ler var, ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ülkenin enerji ihtiyacına cevap veriyor. “Kovanlık HES” diye bir HES’de ilerleyen günlerde hizmete girecek. Bildiğim kadarıyla bu HES’te Pazarsuyu-Kovanlık havzasında yaşayan 100-150 kadar kişinin hisse ortaklığı var. Bunun kime ya da CHP’ye ne zararı olabilir? Şahsımın ortaklığı ile ilgili ortaya atılan iddiaya gelince. Benimle ilgili de hisse ortaklığım konusunda Ticaret Odası kayıtlarına bakabilirler. Ancak bu siyasi zihniyetin amacı çamur atmak, şer atmaktır. Bunu liderlerinde de çok sık görüyoruz. Boş dosyalar, kanıtlanmış onlarca iddiaya rağmen bu siyasi zihniyetin genel başkanı da iftiraları nedeniyle ödediği defalarca tazminatlara mahkum olmuştur.  

BULANCAK BETON AŞ  BASIN AÇIKLAMASI

Bulancak Beton A.Ş. ile defalarca açıklama yaptık, esnaf toplantılarında anlattık. Buradan tekrar CHP’nin ve kamuoyunun bilgisine sunulmak üzere; Bulancak Beton A.Ş. tamamen Bulancak Belediyesi’nin malıdır. Hiçbir ortağı yoktur, hiçbir şahsa kar payı ödemez. İğneden ipliğe nesi varsa Bulancak Belediyesi’nindir. Şirket kaydı Bulancak Ticaret odasındadır. Ticaret Sicil Gazetesinin 24 Haziran 2015 tarihli 8848 sayılı 1484. Sayfasında bilgiler yer almaktadır. Sermaye ve pay senetlerinin Nevi: Madde 6- Şirketin sermayesi 1.500.000,00 Türk Lirası değerindedir. Bu sermaye, her biri 1.000,00 Türk Lirası değerinde 1500 hisseye ayrılmıştır. Bundan; Bu sermaye aşağıdaki şekilde tamamen taahhüt edilmiştir. Ortağın Adı- Soyadı: Bulancak Belediyesi Hisse Adedi: 1500 Ayni:977.610,90 Nakdi Hisse Tutarı(TL): 522.389,10 Toplam: 1.500.000,00. Soru makamları ticaret yapan şahıslardır. Bu konular da birilerinin dertleri bu değil kafa karıştırmak, çamur at izi kalsın, mantığıdır.

BETON SANTRALİ’NİN ORTAĞI YOKTUR

Bulancak Beton A.Ş. yönetim kurulu 5 kişiden oluşmaktadır. 1. Recep YAKAR (Yönt. Kr. Başk.) , 2. Osman YILDIRIM , 3. Dilara TELLİ , 4. Fatih Serdar DOĞAN , 5. Selçuk KACAR Yönetim kurulu üyelerinin şirkete herhangi bir ortaklıkları yoktur.

                Aynı zamanda kar payı da almamaktadırlar. Yönetim Kurulu Başkanı aylık 2.000,00 TL , üyeler ise 600,00 TL maaş (huzur hakkı) almaktadır. Bulancak Beton A.Ş. 1. Konkasör tesisi , 2. Beton santrali , 3. Konut inşaatları, 4. Asfalt plenti (Kurulum aşamasında)  İş kollarında faaliyet göstermektedir. Konkasör tesisi ve arazisi Bulancak Belediyesi’nden yıllık 120.000,00TL’ye kiralanmış olup Belediye’ye kira bedelini yıllık peşin olarak ödenmektedir.

Aynı zaman da kapasite artırımı için konkasör tesisi Beton A.Ş. tarafından yenilenmektedir. Bu kapasite artırımının şirkete yaklaşık maliyeti 800.000,00 TL’dir. Beton santrali 2016 yılı içinde yaklaşık 120.000 m³ beton üretmiştir. Bulancak Beton A.Ş. tarafından leasing yöntemiyle alınmış olup kurulum maliyet yaklaşık olarak 950.000TL’dir kalan borç ise 299.000 TL’dir. Konut olarak Konut yapılan alanın 4.655 m² si Bulancak belediyesine ait 895 m² vatandaştan kat karşılığı anlaşma yolu ile alınmıştır. Toplamda 5500 m² arazi üzerine 93 dairelik konut inşaatı bulunmaktadır. Konut inşaatı ihale yöntemi ile 12.685.000,00 TL ihale edilmiştir. Konut satışlarından toplanacak rakam yaklaşık 18.020.000,00 TL dir. KDV iadesi ile birlikte yaklaşık 6.000.000,00 TL gibi bir kar beklenmektedir.

BETON SANTRALİNE ALINAN ARAÇLAR

Bulancak Beton A.Ş’nin leasing yöntemiyle almış olduğu araç ve makinalar , TOPLAM ÖDENEN KALAN 1 Komatsu Ekskavatör 528.429,46 TL 175.405,02 TL 353.024,44 TL 2 Komatsu Loder 424.300,00 TL 215.590,00 TL 208.710,00 TL 3 Beton Santrali 631.306,00 TL 331.459,00 TL 299.847,00 TL 1.584.035,46 TL 722.454,02 TL 861.581,44 TL Aynı zamanda şirketin araç listesi aşağıdaki gibidir. Araçların tamamı peşin alınmış olup kredi ve leasing kullanılmamıştır. SIRA NO PLAKA CİNSİ MARKA TESCİL TARİHİ MODEL (YIL) BEDEL 1 28 NB 813 OTOMOBİL PEUGEOT 19.01.2016 2015 51.850,00 TL 2 28 NB 756 OTOMOBİL PEUGEOT 11.01.2016 2015 51.850,00 TL 3 28 NL 180 PANEL VAN (G.T.İ.P 87.03)KAMYONET PEUGEOT 04.02.2016 2015 44.177,51 TL 4 28 NB 815 PANEL VAN (G.T.İ.P 87.03) PEUGEOT 22.01.2016 2015 46.997,50 TL 5 28 K 5802 ÇEKİCİ MERCEDES-BENZ 23.03.2016 2011 128.000,00 TL 6 28 K 5803 RÖMORK ÖZGÜL 23.03.2016 2016 55.000,00 TL 7 28 NR 990 ÇİFT KAB. PKP 4*2(0-3200cc) MITSUBISHI 28.12.2015 2016 49.000,00 TL 8 28 NG 414 OTOBÜS MERCEDES-BENZ 27.06.2016 2004 133.500,00 TL 9 28 NG 276 ÇİFT KAB. PKP 4*2(0-3200cc) FORD 18.05.2016 2011 45.000,00 TL 10 28 K 10025 KAMYON MERCEDES-BENZ 22.04.2016 2006 105.000,00 TL 710.375,01 TL Gayrimenkuller de peşin olarak şirketimizce alınmıştır.

ALINAN ARAZİLER

PAFTA NO ADA NO PARSEL NO YÜZÖLÇÜM AÇIKLAMA G40A10A1D-4A 203 12 368,24 m² BALLICA (saray burnu cami karşısı G40A11A4C 689 9 392,71 m² SU DEPOSU YANI G40A11A4C 689 8 432,51 m² SU DEPOSU YANI G40-A-09-B-1-D 822 49 1.023,56 m² KAŞALTI FINDIK BAHÇ. (Şantiye sahası) G40-A-09-B-1-D 822 49 1.023,56 m² KAŞALTI FINDIK BAHÇ. (şantiye sahası) YAKLAŞIK DEĞER 850.000,00 TL

BETON SANTRALİ BÜNYESİNDE 108 KİŞİ ÇALIŞMAKTADIR

Bulancak Beton A.Ş ‘nin kendi bünyesinde toplam 58 personel çalışmaktadır. Hizmet alım yöntemiyle resmi kurumlarda 50 kişi çalıştırmaktadır. Toplamda 108 kişilik bir istihdam yaratmıştır Asfalt plenti için fizibilite çalışması devam etmektedir. Bulancak Beton A.Ş.ye yaklaşık maliyeti 4.000.000,00 TL civarında olacaktır.

BU İFTİRALAR HİZMET AZMİMİZİ ASLA BALTAYAMAYACAK

Sonuç olarak Allaha hamd olsun verilemeyecek hiçbir hesabımız yoktur. Yuvarlak laflarla kamuoyunu yalan ve iftiralarla yanıltmaya çalışanlara halkımızı gerekli cevabı bu zaman kadar vermiştir bundan sonra da verecektir. Biz ilçemizde ilkleri gerçekleştirmeye hizmetlerimizle bu çevreleri çatlatmaya devam edeceğiz. Biz milletimizin malına çökmeye çalışanlara siyasi hayatımızın biteceğini bilsek yine de müsaade etmeyeceğiz.

23.01.2017

Recep YAKAR

Bulancak Belediye Başkanı

 

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.